Lemosó permetezést kora tavasszal és késő ősszel is érdemes elvégezni.
A kora tavaszi tennivalók között az egyik legfontosabb a télvégi lemosó permetezés. A tavaszi lemosó permetezés fő célja a növények fertőtlenítése és az áttelelő kórokozók, kártevők gyérítése. Ha jól megválasztott növényvédő szerrel, szakszerűen elvégeztük a lemosást a vegetációs időszakban, lényegesen kevesebb kórokozóval, kártevővel számolhatunk. Így kevesebb növényvédő szert kell felhasználni később, ami olcsóbbá teszi a kertünk ápolását, emellett kevesebb vegyszer hatóanyag-maradék kerül a szervezetünkbe és természetes környezetünkbe.
A lemosó permetezés jelentősége tehát az, hogy nagyon sok megbúvó károsítót – különböző rovarokat, gombákat, baktériumokat – pusztíthatunk el. Emellett erősen megnehezíthetjük aktív támadásukat a kerti szezon idején.
(Baloldali képen egészséges kajszi, jobbra varasodás és monília támadta fa.)
Mielőtt elkezdenénk a lemosást, érdemes néhány feladatot elvégezni:
- A tél folyamán fagykárt szenvedett, eltört ágakat távolítsuk el.
- Tavaszi metszés: a permetezés előtt végezzük el, így kevesebb növényvédő szerre lesz szükségünk.
- A 2 cm-nél nagyobb átmérőjű metszési felületeket zárjuk le Biocera vagy Fagél fasebkezelő szerekkel. Ezzel gátoljuk a kórokozók bejutását a sebbe, és segítjük a seb gyógyulását.
- A törzset és vastagabb ágakat tisztításuk meg az elhalt kéregmaradványoktól. Ezzel csökkentjük a megbúvó károsítókat, és a permetezés sikeresebb lesz.
Mikor végezzük a lemosó permetezést?
- A lemosó permetezést a téli fagyok elmúltával, közvetlenül a rügyfakadás előtt ajánlatos elvégezni, mert a károsítók is ilyenkor kezdik meg élettevékenységüket és a meglazult rügypikkelyek alá könnyebben behatolnak a növényvédő készítmények. A lemosást nagy lémennyiséggel, áztatás-szerűen kell elvégezni, hogy a törzseken és ágakon az egyenletes fedés biztosítva legyen. Mintegy tisztálkodásként – mosdassuk meg bokrainkat, fáinkat. Néhány szernél vigyázni kell a rügypattanás utáni növénykárosító hatásra, de a legtöbb készítményt ilyenkor is lehet használni. Ugyan a lemosó permetezés lényege, hogy folyjon a növényen a permetlé, azért vigyázzunk, hogy minél kevesebb szer jusson a talajra, mert a talajba jutva a szer a hasznos élő szervezeteket is pusztítja. Egy „kemény” tél részben elvégezheti a munkát helyettünk, de nem árt, ha segítünk a megelőzésben.
- Ősszel, lombhullás után is végezhetünk lemosó permetezést, ilyenkor a még nem elég gyorsan elbújó kártevők ellen igen hatékonyan védekezhetünk. A növények lombtalan állapotában, de még fagymentes időben könnyen hozzáférhetünk a kis kárósítókhoz. Ebben az időszakban merészebben használhatunk olajos szereket, mert nem kell tartanunk a friss rügyek sérülésétől. A szersodródás elkerülése végett száraz, szélcsendes időben permetezzünk, ezzel is növelve a permetszer megtapadásának esélyét. Mivel ezek a szerek mindegyike vegyszer, ezért a velük való foglalkozás alatt védőfelszerelés használata ajánlott.
Fontos! Permetezéskor ne legyen fagyos a levegő (5 ℃ felett). A permetszernek legyen ideje megszáradni (ez körülbelül 2-4 órát vesz igénybe) , ellenkező esetben a növényre fagyva kárt okozhat.
Hogyan döntsük el, milyen szert használjunk?
Ha tanácstalanok vagyunk, kérjük szakember segítségét, és hogy könnyebb legyen a dolgunk, készüljünk fel a vásárláshoz! Mérjük fel pontosan, milyen és mennyi gyümölcsfánk (alma, szilva, körte), illetve bokrunk (eper, egres, ribiszke, kivi) van a kertben, így a szakember meg tudja mondani, mely szert ajánlatos alkalmazni.
(Egészséges és tetvekkel megtámadott rózsa.)
A permetszereket hatóanyaguk szerint különböztetjük meg:
A RÉZ főként a gombás, baktériumos szervezeteket pusztítja. Csökkenti a tűzelhalás, monília, tafrinás levélfodrosodás, blumeriellás levélfoltosság (pl.: cseresznye és meggy levélfoltosságát okozó betegség), vesszőbetegségek stb. kialakulásának esélyét. A kórokozók ritkításán kívül a réznek élettani előnye is van. A növény szövetei erősebbé válnak, és a metszés során keletkezett sebek is gyorsabban gyógyulnak. Réz tartalmú szerek: Bordói lé, Champion, Cuproxat, Champ, Rézoxiklorid
A KÉN-t a levéltetvek, lisztharmatgombák és egyéb rovarok ellen alkalmazzuk. Elsősorban a lisztharmat gombák áttelelő alakját pusztítja és atkagyérítő hatása is jelentős. Kéntartalmú szerek: Mészkénlé, Bordói lé+kén, Rézkén, Nevikén. A gombaölő szeres lemosást legkésőbb piros bimbós állapotig el kell végezni, mert később, mikor már az apró levelek, virágkezdemények kibomlanak, a szer megperzselheti a zsenge növényi részeket.
Az OLAJOK főként a rovarok (pajzstetvek, atkák, stb.) ellen hatásos. Az olaj vékony filmréteget von a növényre, ami alatt a kártevők megfulladnak. Olaj tartalmú lemosó szerek: Agrol Plus, Biola, Nevikén
KOMBINÁLT SZEREK: A kórokozók és kártevők együttes irtására a réz + kén + olaj tartalmú szerek alkalmasak. Ha szeretnénk, hogy egyetlen lemosás a legtöbb károsító ellen védje növényünket, használjunk KOMPLEX SZERT. Vegesol eReS, Olajos Rézkén. Vektafid R, Vektafid Ilyen az Olajos rézkén, a Vektafid R, S, Vegesol eReS.
Fontos! Az elmúlt években ÖRÖKZÖLDJEINK körében nagy gondot okozott egy gombás betegség. Javasoljuk, hogy a tuja, leilandi ciprus és egyéb örökzöldjeinket is védjük rezes permetezéssel! A réz nem csak a felületen lévő gombákat pusztítja el, de erősíti is a szöveteket, amely által a növény ellenállóbb lesz a betegségekkel, fertőzésekkel, és az időjárás viszontagságaival szemben. Tűlevelű örökzöldekre ne használjunk olajos lemosó szert, mert az elzárja a növény pórusait! Általunk javasolt szerek: Bordói lé+kén, Rézkén, Bordói por, Champ, Champion