Nyári kertünk egyik legellenszenvesebb kártevője a csiga. A házas változata talán még nem is annyira bosszantó, mint a meztelen, mindenféle méretű, színű, mintázatú fajtái. Tömeges vándorlásukkal, nyári kártételükkel rengeteg bosszúságot okoznak a kertgazdáknak, de kinézetük és a maguk után hagyott ürülék- és nyálcsík miatt még inkább nem kívánatos élőlénynek számítanak a kertekben. Felmásznak a teraszra, végig másznak a gyepen, a járdán, lerágják a leveleket, virágokat, előszeretettel dézsmálják meg a veteményest. Joggal védekezünk ellenük erőnek erejével.

Mit tehetünk ellenük?

1. Gazmentes Kert

Elsősorban kertünk környékét, az utcafrontot, az elhanyagoltabb területeket is igyekezzünk rendben tartani, mert az elgazosodott kertekben, dús növényzetben könnyebben megtelepednek, ide előszeretettel rakják le petéiket. Nem is gondolnánk, hogy az elgazosodott fűben az egyik legcsalogatóbb eleség számukra a sárga pitypang, vagy “gyermekláncfű”.

2. Tiszta Tálak

A háziállatok tálját a nyári időszakban gyakrabban tisztítsuk, ne hagyjunk benne maradékot, mert ez vonzza a csigákat

3. Csigavadászat

Az egyik legpénztárcakímélőbb megoldás a kora hajnali csigagyűjtés. Ha egy-egy sima deszkát elhelyezünk a kert veszélyeztett része közelébe, reggelre szépen odagyűlnek a csigák. Így könnyedén összegyűjthetjük őket, és megelőzhetjük kártékonykodásukat, további szaporodásukat. Ebben az esetben szigorúan meg kell semmisíteni őket. Ha már ennyire hősiesek vagyunk, hogy hajnalban rászánjuk magunkat a feladatra, legyünk kíméletesek! Az egyik legemberségesebb módszer a forró vízbe dobás, de nálunk egy metszőolló is megteszi. A besózást, vagy zacskóba való bezárást -ha lehet- ne válasszuk, az ilyen fajta lassú halál az egyik legembertelenebb eszköz. Bármennyire nem kedveljük őket, ha van rá mód, mégiscsak válasszunk kíméletesebb megoldást!

4. Növényültetés

Bizonyos növényeket elkerülnek a csigák, ezekkel érdemes körbeültetni virágágyásunkat, veteményesünket, vagy akár a teraszt. Ilyenek a zsázsa, a paszternák, zsálya, majoranna, kakukkfű, fokhagyma, feketeribizli, begónia.

5. Amit semmiképpen se tegyünk!

Ne sózzuk körbe a növényeket, járdát! Ezzel teljesen tönkretesszük saját kertünk talaját és terméketlenné tesszük! A csigák ennél jóval kevesebb kárt tesznek kertünkben.

6. Boszorkányos kerti praktikák

Egyes kerti praktikák igen hasznosnak bizonyulnak. Ilyen például a zúzott tojáshéj kiszórása, ezen nem tudnak keresztül jutni érzékeny testükkel. Szintén hatékony, bár nem túl szemet gyönyörködtető látvány a fahamu, mészpor, vagy fűrészpor kiszórása a kertben.
Praktikus módszer a sörcsapda kihelyezése is. Reggelre rengeteg állatot gyűjthetünk össze a talajba beásott, sörrel feltöltött edénnyel. Az már más kérdés, hogy mennyi sört szánunk eme számunkra nem túl becses jószágokra. Tény és való, ennél szebb halált nem igazán választhatunk számukra.

7. Csigacsapdák

Előre gyártott csigacsapdák is kaphatók a gazdaboltokban hozzá való folyadékkal. Ezt egyszerűen behelyezzük a földbe, feltöltjük a folyadékkal, a csigák bemásznak, de ki már nem sikerül jutniuk.

8. Egyéb csigaölő készítmények

Csigaölő is kaphatóak a gazdaboltokban, ilyen a Detia granulátum, vagy az esőálló Metarex, ezeket a kert, terasz szélére kiszórva meggátoljuk a csigák átjutását a granulátumsávon. Mivel azonban vegyszerekről van szó, ezen szereket ne szórjuk közvetlenül a veteményes, vagy fűszerkert növényei alá, csak kellő távolságra a megvédendő terület köré!

9. BIO Csigariasztó granulátum

100%-ban természetes anyagból készült a Blumen BIO Csigariasztó szer, amit a veteményes, vagy virágos kert köré kell szórni 3-4cm széles sávban. Ez hetekig távol tartja a csigákat, és nem veszélyes s háziállatokra, gyerekekre sem.