“Gyomnak azt a növényt nevezzük, ami számunkra nemkívánatos helyen nő. Vannak, akik minden egyes kétszikű növényt, vastagabb, nem odaillő fűszálat aprólékosan, a tökéletességre törekedve, egyesével hetente, akár naponta „vadássza” a gyepfelületen. Mások inkább a természetes, „virágzó rét” hatású kertfelületet kedvelik. Ez egyéni ízlés kérdése, azzal azonban érdemes tisztában lennünk, hogy minél egyöntetűbb, tökéletesebb, gyommentes pázsitot szeretnénk, annál több pénzt, időt és energiát kell befektetnünk.

 

 

Mégis, tehetünk valamit a megelőzés érdekében? Természetesen igen. Minél sűrűbb, egészségesebb a gyepünk, annál nehezebben telepszenek meg a fűszálak között a számunkra nemkívánatos gyomok. A ritkás, foltos, beteges fűben ellenben könnyebben elszaporodnak. Amennyiben a szomszéd kertben jellemzően gazos, buja a növényzet, vagy éppen egy tavaszi virágoktól pompázó rét mellett lakunk, nem lesz könnyű dolgunk gyommentes pázsitot fenntartani. Érdemes némi kompromisszumot kötni, köztes utat találni az elképzelt álmaink és a valóság között.

 

 

Gyep01Mechanikai védelem: a gyomok kiszedéséhez nagyon praktikus kis kéziszerszámokat vásárolhatunk a
szakkereskedésekben. Minél fiatalabb állapotában távolítjuk el a gyomot a talajból, annál nagyobb az esélyünk, hogy nem marad a földben kisebb-nagyobb inda, gyökérdarab, amiből aztán a nem kívánatos növény újra kihajthat. A gyomlálás során visszamaradt fűhiányos foltokat mihamarabb vessük után fűmaggal. Sokan gondolják, hogy az ilyen foltokra „elég a legolcsóbb” fajta mag. Érdemes megfontolnunk, hogyha más fűmagot vásárolunk, mint amivel eredetileg gyepesítettünk, akkor az új fű esetleg gyorsabban, vagy lassabban, esetleg ritkábban nő, mint a kert többi részében.

Gyep04Azt javasoljuk, hogy lehetőleg ugyanazzal a fajta fűmaggal foltozzunk, mint amit az első vetésnél használtunk. Amennyiben erre nincs módunk, akkor is mindenképpen jó minőségű fűmagot válasszunk. Ilyenkor már tényleg nem kell nagy mennységet elhasználnunk, és száraz, hűvös helyen tárolva jövőre is ezzel foltozhatunk. Az eredmény pedig magától beszél majd. (A jobb oldali képen több fajta fűmaggal utánvetett kertrészletet láthatunk.)

Vegyszeres megoldások: hosszabb távú megoldást jelent a gyomok ellen a gyomirtó vegyszerek használata. A szakkereskedésekben házikerti használatra engedélyezett gyomirtókat vásárolhatunk. A pázsitunk gyomtalanításához használható szerek a kétszikű gyomirtók. Ezek az egyszikűekre, mint a fűfélék, nem ártalmasak. A gyomirtószerek legtöbbje mérgező a földigilisztára, rovarokra, a talajvízbe kerülve pedig igen káros hatása van egész vízkészletünkre. Éppen ezért használatukról mindenképpen kérjük ki szakértő eladó tanácsát, és alkalmazásukkor nagyon körültekintően járjunk el. Pl. Dicophar, Gyomstop, Pázsitmester.

GyomosPazsitKombinált szerek (2 az egyben megoldás): mohagátlós és gyomirtós gyepműtrágyákkal is találkozunk már az üzletekben. A készítmény praktikus, könnyen kezelhető. Leginkább granulátum formájában kerül ki a piacra. Itt is fontos, hogy pontosan tartsuk e az adagolásra vonatkozó utasításokat, ebben is nyugodtan kérjük az eladó segítségét. Pl. Everris Weed Control, vagy Substral gyomirtós gyeptrágya

megveszem2_v05e

 

 

megveszem_a_boltban

Vissza a főoldalra >>