Ha nem vagyunk nagyüzemi növénytermesztők, de szívesen szednénk néhány szem friss paradicsomot a kertünkből, itt az ideje a magok elvetésének. Ha csak néhány fej salátát, pár fürt uborkát, 5-6 tő paradicsomot, paprikát szeretnénk otthonra, nem kell hozzá üvegház – elég egy napsütötte ablak.

 

 

 

 

1. Metszés

Metszés nélkül a gyümölcsfák gyorsan elöregszenek, koronájuk besűrűsödik, kicsi apró terméseket hoznak. Éppen ezért rügyfakadás előtt nézzük át a kertet, ellenőrizzük növényeinket! Az elszáradt ágakat, gyümölcsmúmiákat mindenképpen távolítsuk el a fákról!

Lemosópermetezés előtt a legalkalmasabb elvégezni a gyümölcsfák metszését. A metszéssel a nagyobb ágakban raktározott tápanyagok elvesznek, ezért ezt érdemes trágyázással pótolni. Metszés után mindenképpen kezeljük a levágott ágak helyét Fagéllel, vagy Biocera sebtapasszal.

Tippünk: Nagykovácsi és környékén sajnos elterjedt betegség a monília, amely leggyakrabban a meggyfákat támadja meg. A moníliás fák metszését hagyjuk utoljára, a metszőollónkat pedig ezután mindenképpen fertőtlenítsük. Fél órára áztassuk Hypo-s, Domestos-os vízbe.

2. Növényvédelem – Télvégi lemosópermetezés

Itt az idő, most végezzük el a rügyfakadás előtti permetezést! A növényvédelemben nagyon fontos időszak a kora tavasz.  Az előkezelésekkel nagyon sok későbbi munkát és növényvédő szer-kijuttatást megelőzhetünk. Bár az idei tél segítségünkre van a kártevők elleni védelemben, az elmúlt években nagy mértékben elszaporodott atkák, tetvek, föld alatt áttelelő egyéb kártevőknek sajnos csak kb. 40%-a pusztult el a januári hosszantartó hidegben.  Könnyebb, takarékosabb és környezetbarátabb megelőzni a bajt, mint később a betegséget kezelni.

Épp, mint saját és családunk egészsége esetében: együnk több vitamint, gyümölcsöt télen, mint  később antibiotikumot szedni, vagy egyéb gyógyszeres kezelésen, kórházi ápoláson átesni.

Javasolt szerek: gyümölcsfákra, cserjékre, díszfákra: Vektafid R, Nevikén, Agrokén, Vegesol eReS, Olajos rézkén, Rézkén, Bordóilé+kén, Agrol Plusz.

Örökzöldekre: Bordóilé, Rézoxiklorid, Champion.

A lemosópermetezésről bővebben itt olvashat: (link)

3. Palántázás

Ha nem vagyunk nagyüzemi növénytermesztők, de szívesen szednénk néhány szem friss paradicsomot a kertünkből, itt az ideje a magok elvetésének. Ha csak néhány fej salátát, pár fürt uborkát, 5-6 tő paradicsomot, paprikát szeretnénk otthonra, nem kell hozzá üvegház – elég egy napsütötte ablak.

Március-áprilisban palántázhatók a következő növények: karalábé, paradicsom, paprika, fejes káposzta, káposztafélék, bimbóskel, kukorica, borsikafű, körömvirág, édeskömény, koriander, saláták.

Hajtassunk petúniát, oroszlánszájat, pillangóvirágot, begóniagumót.

Palántázásról bővebben itt: (link) + YOUTUBE video

4. Ültetés, vetés

Szabadföldbe már ültethetünk epret, szabadgyökerű gyümölcsfákat, szőlőtöveket, örökzöld növényeket, évelőket.

Gyomtalanítsunk, készítsük elő a kerti ágyásokat az ültetésre! (ássuk fel, lazítsuk a talajt –natúr tőzeggel, perlittel, kókuszfölddel-, pótoljuk a tápanyagot – szarvasmarhatrágyával, alginittel, tápdús virágfölddel). Most keverjük be a talajba érett koposztunkat is.

Szabadföldbe már közvetlenül vethetjük a következő növényeket: dughagyma, hónapos retek, zöldborsó, sóska, spenót, karalábé, répafélék (sárgarépa, fehérrépa, petrezselyem), zeller, saláták (tépő, fejes), ruccola, cékla, hagymák, lóbab, bazsalikom, kapor, levendula, tárkony, mángold, zsázsa.

5. Balkon

Balkonunkra most ültessünk most árvácskát, százszorszépet, boglárkát ültethetünk, hogy színes, vidám legyen a bejáratunk, teraszunk.

Az átteleltetett muskátlikat vegyük elő, vágjuk vissza 3-4 rügyre, és tegyük világosabb, melegebb helyre! Fokozatosan kezdjük el az öntözést.

6. Gyepápolás

Sárgálló foltok, hópenész, vakondtúrások. Az olvadást követően előbukkanó gyep szomorú látvány. A helyreállítást a felszíni nedvesség elszivárgását követően érdemes elkezdeni (a növekedésnek indult zsenge fűszálakat ugyanis könnyen kitéphetjük, ha még nedves a talaj). A gyepszellőztetés a legfontosabb teendő. Ezt végezhetjük lombseprűvel, gereblyével, de a legszakszerűbb és eredményesebb : kézi vagy gépi gyepszellőztetővel. A gyanús foltokat, túrásokat gereblyézzük, majd felülvetéssel és trágyázással megszüntethetjük. A hópenész a hosszan elhúzódó olvadás, a nyirkos hűvös időjárás következménye. Megelőzhetjük a helyes tápanyag-utánpótlással, illetve 1-2 őszi permetezéssel. (Trifender, Bravo 500, Bumper, Manco) Ilyenkor a megoldás erre is: gereblyézés, trágyázás, utánvetés.

Tavasszal nitrogéndús, egyenletesen felszívódó gyepműtrágyát használjunk. Javasoljuk: Hauert Turbo, illetve a Scotts, és Substral Starter műtrágyáit.

A gyepápolásról bővebben honlapunkon olvashat.

megveszem_a_boltban

Vissza a főoldalra >>